Padel - miks tenisa i squasha!
- Łukasz Kowalewski
- 16 cze 2015
- 3 minut(y) czytania
Z cyklu "Oblicza tenisa - cz.10" niecodzienna propozycja dla miłośników dyscyplin rakietowych. Sport w którym squash lubi się z tenisem. Jak wam się podoba?
Padel - to pierwsza i oficjalna nazwa dyscypliny sportu, która kryje w sobie połączenie tenisa ziemnego i squasha.

Sport ten początki związane miał z Acapulco (Meksyk) a stworzony został przez Enrique Corcuera w 1969 roku. Druga nazwa tenis łopatkowy wywodzi się od rakiety, ponieważ była ona wykonywana z drewna i miała kształt podobny do łopatki. Głównym inicjatorem rozwoju padla był Alfonso de Hohenloh, który wybudować pierwszy kort w Club Marbella w Hiszpanii. W 1975 roku nowa dyscyplina zawędrowała do Argentyny, stając się w przeciągu kilku lat najpopularniejszym sportem praktykowanym w tym kraju. W kolejnych latach padel zyskał popularność w Ameryce i na kontynencie europejskim. Sport ten jest drugą dyscypliną po piłce nożnej pod względem popularności w Hiszpanii. W największym państwie na półwyspie Iberyjskim w padla gra kilka milionów osób w wieku od 4 do ponad 80 lat. W Polsce zrzesza się coraz więcej miast z aspiracjami do uprawiania tej dyscypliny sportu. Powstała także Polska Federacja Padla. Padel jest dyscypliną sportu drużynowego, łączącą zalety tenisa i squash nie powielając ich wad. Punktacja jest identyczna jak w tenisie ziemnym, a sama rywalizacja odbywa się wewnątrz zamkniętego kortu – podobnie jak w squashu. Gra w padla odbywa się na korcie o sztucznym podłożu, o wymiarach 20x10 m. Aktualnie większość kortów do padla posiada ogrodzenie wykonane z drucianej siatki z „oczkami”. Tylnia i część bocznych ścian wykonana jest hartowanego szkła bądź bloczków betonowych. Na powierzchni klasycznego kortu do tenisa mieszczą się trzy korty do padla co istotnie wpływa na ich ekonomiczny aspekt. Do gry w padel używane są specjalne rakiety wykonane z bardzo lekkich, wytrzymałych materiałów, np. włókna węglowego. W sumie rączka i główka nie mogą przekroczyć 45,5 cm długości. W płaszczyźnie główki znajduje się około 60 otworów o średnicy 13 mm każdy. Piłki do gry są białe i żółte o zbliżonej strukturze do tych tenisowych.

W padla gra się według prostych zasad. Dużym ułatwieniem jest fakt, że serwuje się zawsze ''z dołu". W czasie wymiany piłka może odbić się tylko raz o powierzchnię kortu, a następnie musi być przebita przez gracza na drugą stronę siatki – do przeciwnika. Gracz ma wolny wybór, czy zagrać piłkę od razu z powietrza, czy poczekać na uderzenie piłki od powierzchni kortu. Piłka musi trafić dokładnie w pole kortu, bez wcześniejszego uderzenia o ścianę lub siatkę ogrodzeniową kortu. Po odbiciu od powierzchni kortu, piłka może odbić się od ogrodzenia (drucianej siatki) i/lub ściany kortu. Odbierający może przebić piłkę bezpośrednio do przeciwnika lub najpierw odbić ją od swojej bocznej bądź tylnej ściany. Jeśli piłka uderzy o drucianą siatkę zanim zostanie zwrócona do przeciwnika - to jest faul – punkt zdobywa przeciwnik. Gra odbywa się według opisanych zasad do momentu, gdy piłka odbije się na którejś ze stron więcej niż jeden raz od jego powierzchni lub trafi w siatkę dzielącą kort bądź zostaną złamane inne reguły gry. Punkty liczy się jak podczas meczu tenisa zimnego. Padel jest grą zespołową, łatwą do nauki i dynamiczną. Polecany jest młodym graczom, którzy planują rozwijać swoje umiejętności tenisowe, jakimi są refleks, szybkość a także celność. Stanowi znakomite pole treningowe z wykorzystaniem siatki np. do szkolenia umiejętności gry przy siatce, z powietrza w tenisie.

Proste zasady sprawiają, ze padel z pewnością zaciekawi wszystkich ludzi rekreacyjnie ceniących aktywny wypoczynek. Jego zaletą jest to, że w jednej rozgrywce mogą brać udział gracze o różnym poziomie zaawansowania i możliwościach fizycznych. W dość szybkim tempie zdobywa się podstawy do rywalizacji na korcie. Sama gra nie wymaga dużej siły fizycznej. Żywiołowość sprawia dużo radości i satysfakcji, a rywalizacja w grupie pozwala rozładować stres, nawiązać koleżeńskie relacje i zacieśnić współpracę. Pierwszym tenisistą, któremu tenis w tym wydaniu mocno przypadł do gustu, był Manolo Santana. Głównie dzięki jego pasji do padla, ta dyscyplina sportu poszerza i w Polsce coraz większy krąg zainteresowań.
źródło zdjęć: www.worldpadeltour.com
Comments