top of page

              Top trening

 

    Profesjonalny zestaw testów i zadań. Opracowania ćwiczeń
    i treningów podczas występów na zawodach tenisowych.
 

NAJNOWSZY POST.

"Oblicza tenisa" w sześciu jasnych jak słońce faktach, za którymi kryje się.

 

DRUGA ODSŁONA. Sposób na powrót do formy.

 

Jak po upalnym dniu spędzonym na korcie, szybko uzyskać lepsze samopoczucie?

Tenisiści stosują natychmiastową kąpiel w lodzie. Schładzanie obkurcza naczynia krwionośne. Warto to zrobić choćby dla stóp, które są najbardziej obciążone. W ten sposób krew w kończynach dolnych nie zalega, co przyspiesza krążenie i wcześniejszy proces odnowy. To także zabezpieczanie przed mikro urazami włókien mięśniowych.

 

 

Idea sportu nie polega na wygrywaniu z innymi. Sport to czynna wiara w siebie, a rywalizacja namawia, aby z niej nie zrezygnować.

Co motywuje Ciebie do uprawiania sportu?

 

 

Najciekawsze odpowiedzi nagrodzimy zimną puszką...piłek!!!

MIĘDZYNARODOWY NUMER TENISOWY ITN

         Jesteś w stanie powiedzieć, jaki poziom gry reprezentujesz, czy wystarczające są dla Ciebie określenia: dobry, zły, przecięty?


                 Test ITN to globalny system oceny poziomu gry, który pozwoli Ci przypisać numer określający Twoje umiejętności, dzięki czemu będziesz mógł poprawić swój tenis i wiedzieć od czego dokładnie zacząć. Jest to świetne rozwiązanie dla amatorów, którzy chcą wiedzieć w jakim kierunku powinni się rozwijać.

 

              Grając w tenisa w sposób rekreacyjny nie raz zastanawiałeś Cię czy jesteś na tyle dobry, by zagrać w amatorskim turnieju? W każdym mieście odbywają się takie zawody, dlatego pewnie myślisz sobie, jakie poczynić kroki by wystartować w jednym z nich. Przecież nie umiesz określić poziomu gry, a nie chcesz w trakcie pierwszego występu wypaść na tyle słabo, by zarzucić udział w jakichkolwiek innych zawodach.

 

      

 

 

            Może zdarzyło się Tobie przyjeżdżając na turniej amatorski, po pierwszym meczu z byłym zawodnikiem, z uczuciem zniechęcenia wracać do domu? Być może szukasz partnera z którym mógłbyś prowadzić regularną grę, ale dotąd nie udało Ci się trafić na odpowiednią osobę.

 

              Gdy zapytam Cię, jak grasz w tenisa? A Ty odpowiesz, że nie umiesz sprecyzować odpowiedzi. To ja stwierdzę, że w prosty sposób możemy to zmienić.

 

             Zapraszam Cię do przystąpienia do międzynarodowego projektu ratingowania grających w tenisa. Poznaj swój ITN, jako przykład testu, który da Ci swobodę w nadawaniu tempa własnym celom tenisowym, co z pewnością przyczyni się do jeszcze lepszej gry. Określając Twój stopień ITN osiągniesz coś czego dotąd nigdy nie byłeś w stanie sprecyzować. Mało tego, ITN pozwala w pełni kontrolować Twoje postępy, a jednocześnie nie wymaga niczego dodatkowego po za tym co spotykasz w trakcie rozgrywki tenisowej na korcie. Test nie sprawdza Twoich umiejętności technicznych, ale jest świetnym uzupełnieniem wiedzy na temat własnej gry. Do sprawdzenia technicznych aspektów gry polecam system umiejętności NTRP opracowany przez U.S. Tennis Association (federacja tenisowa USA), który również przeprowadzam.

 

                Pomysł oznaczania poziomu gry jest już powszechnie stosowany w wielu krajach, takich jak Francja czy Stany Zjednoczone. W każdym z nich jest uznawany za system określania umiejętności gracza oraz stał się bazą rozgrywek na poziomie amatorskim. Międzynarodowa Federacja Tenisowa ITF stworzyła ten globalny system oceny poziomu gry nazywając go International Tennis Number (ITN) czyli Międzynarodowy Numer Tenisowy. Celem tego światłego przedsięwzięcia było nie tylko obiektywne wyznaczenie poziomu gry, ale promocja tenisa jako dyscypliny sportowej. Jak wskazują badania prezentowane przez ITF, w krajach w których wprowadzono systemy ratingowe, jakim jest ITN wyraźnie wzrosła liczba osób grających w tenisa. Powód jest prosty. Dzięki temu projektowi możemy w precyzyjny sposób rozstawić graczy w turniejach z najwyższym ratingiem, zorganizować zawody wyłącznie dla zbliżonych poziomem ITN graczy. Służy również w szukaniu sparingpartnerów co przyczynia się do częstszego grania, zyskania większej motywacji do nieustannego samorozwoju, jak i monitorowania postępów w nauce gry w tenisa.

 

           Ocena graczy w przypadku ITN zachodzi w skali od 1 do 10. ITN10 charakteryzuje gracza początkującego dopiero rozpoczynającego grę na pełnowymiarowym korcie, natomiast ITN1 jest przypisana ocenie zawodnika, który klasyfikuje się na światowych rankingach ATP czy WTA.

 

            Pierwsza wstępna ocena przebiega podczas nieskomplikowanego testu na korcie przygotowanego przez ekspertów Międzynarodowej Organizacji Tenisowej. Podczas pierwszego takiego sprawdzianu umiejętności, gracz poznaje swój poziom ITN i od tej pory może się nim posługiwać na całym świecie. Wiarygodny rating uzyskuje się na podstawie uśrednienia wartości wyników z trzech ostatnich testów. Testy powinno przeprowadzać się co 3 miesiące i nie rzadziej niż co 12 miesięcy (po tym czasie rating ulega dezaktualizacji). Po inicjacji ratngu gracz z większą wiara w swoje umiejętności może przystąpić do turnieju tenisowego, a już na pewno otwiera przed sobą większe szanse na znalezienie partnera na odpowiednim poziomie.

 

 

 

 

 

Opis testu ITN

             Test ma przybliżyć atmosferę gry, ale nie ją stanowić. Odbywa się na korcie i składa się z pięciu części. Pierwsza część, jest oceną długości zagrań z głębi kortu z uwzględnieniem aspektu siły (10 uderzeń na przemian forhend, bekhend). Punkty dodatkowe za siłę otrzymuje się, gdy drugie odbicie się piłki od podłoża następuje za linią końcową lub za linę oznaczającą strefę mocy. Drugi sprawdzian również ma za zadanie ocenić zagranie z głębi kortu z uwzględnieniem aspektu siły, lecz tym razem chodzi o precyzję (6 naprzemiennych forhendów i bekhendów po linii oraz 6 po krosie). Trzeci etap sprawdza umiejętność gry wolejem (8 naprzemiennych zagrań z forhendu i bekhendu). Dodatkowe punkty, jak w poprzednich częściach, otrzymuje się za siłę zagrań. Czwarta część to ocena dokładności serwisu oraz siły z jaką uderza się piłkę (12 serwisów, po 3 do każdej z wyznaczonych stref). Ostatnią próbę nazwano próbą zwinności, gdyż polega na jak najszybszym zebraniu 5 piłek.

 

Jeżeli jesteś zainteresowany/a wykonaniem testu ITN zapraszam do bezpośredniego kontaktu.

JAK GRAĆ, BY ZWYCIĘŻAĆ ucząc się NA BŁĘDACH!

Drogi czytelniku. Jeżeli jeszcze nie czerpałeś przyjemności z gry w tenisa ziemnego, to z pewnością oglądałeś mecze tenisistów w telewizji. Zdajesz sobie sprawę z tego, że gra na poziomie profesjonalnym to chirurgiczna praca na żywym organizmie? Z perspektywy widza, śledząc mecz widzisz dwóch tenisistów, którzy (zdawałoby się cóż to za filozofia) przebijają piłkę, ale na pierwszy rzut oka trudno dostrzec, który wygra. Zastanawiałeś się nad możliwością takiej oceny w trakcie meczu? Skoro obaj tenisiści są z pewnością przygotowani fizycznie, a zarazem dysponują podobnymi umiejętnościami technicznymi, a jeden wygrywa, to musi mieć na to wpływ coś szczególnego.

 

Może to twierdzenie dotyczy Ciebie i Twojej gry podczas meczów z kolegą na korcie. Przykładowa sytuacja. Grasz od dwóch lat, może nawet był czas, że wziąłeś kilka lekcji u trenera i nagle ktoś grający na Twoim poziomie - ogrywa Cię regularnie. Jak to wytłumaczyć?

 

Warto wziąć swoje umiejętności na warsztat i sprawdzić, co działa gorzej, a co sprawia, że zdobywasz przewagę. Nie zawsze jednak techniczne elementy decydują o wyniku meczu. Czasami wystarczy przyglądnąć się decyzjom podjętym podczas meczu. Każdy mecz, żeby przyniósł wymierną korzyść powinno się przeanalizować by wyciągnąć wnioski. Pomagają w tym statystyki z przebiegu meczu, a już z pewnością ocena gry. Jeżeli zdasz sobie sprawę jak podejść do przeciwnika, łatwiej będzie przychodzić Ci z nim wygrywać.

 

Zwróć uwagę, że zawodowi tenisiści szczególnie skrupulatnie podchodzą do analizy pomeczowej, żeby z treningu na trening stawać się coraz lepszymi sportowcami. Podobnie jest w perspektywie gry amatorskiej. Bez treningu nigdy nie staniemy się pewni swoich możliwości, a mecze pozwalają nam w głównej mierze nabrać ogrania nie zaś umiejętności. Dlatego szczególnie mocno zachęcam do współpracy z trenerem tenisa, aby w przyszłości czerpać sto procent satysfakcji z gry na punkty. On nie tylko nauczy Cię dobrze przebijać piłkę, ale i podpowie jak sprawić by wygrywać ze zdawałoby się lepszymi od siebie.

 

Niech pierwszym krokiem w tym kierunku będzie ten szczególny materiał. Udostępniam obszerną analizę meczu tenisowego, którą przygotowałem specjalnie dla Was. Mam tu na myślisz, miłośników sportu z rakieta w ręku i oraz was, którzy z przyjemnością oglądacie tenis w telewizji.

Analizowanie meczu to zdolność do studiowania meczu w celu uzyskania wartościowych informacji, które pomogą zawodnikowi i trenerowi zaplanować przyszłe treningi.

 

15.04.2015 r. godzina 10.30.

Mecz 1/16-finału w Monte-Carlo. Kort ceglany.

Stanislas Wawrinka – Juan Monako 6:1 6:4

 

Stan rozpoczyna pierwszy gem od własnego podania.

15:0 – Juan wyrzuca piłkę nieprecyzyjnym lobem.

30:0 – Stan kończy odwrotnym forhendem.

40:0 – Wzorcowa akcja. Stan z obiegnięcia forhendem w narożnik kortu.

Gem – Stan kończy z forhendu.

Zauważ, że tenisiści nie od razu korzystają z najtrudniejszych zagrań w początkowej fazie meczu. Początkowe akcje mają znaczenie rozpoznawcze i poglądowe w ocenie przeciwnika. Postaraj się wejść w grę w sposób konsekwentny grając uważnie i technicznie. Miej plan gry. Nie goń za wszelką cenę za akcją na tzw. zajazd. Z drugiej strony wykaż się większą koncentracją i opanowaniem, od początku szukając okazji do posłania piłki na 60% w niekrytą część kortu.

Stanislas Wawrinka, zmian stron.

1:0

Serwis Juan.

0:15 – Juan uderza w dół siatki.

15:15 – Juan wygrywa pierwszą piłkę w meczu po świetnym serwisie.

30:15 – Błąd Stan, piłka zatrzymuje się w siatce.

40:15 – Stan wyrzuca z bekhendu w aut.

40:30 – Juan w aut

40:40 – Perfekcyjny return nie do odbioru.

40:A – Kolejny błąd Juana. Piłka ląduje w siatce.

Gem – Stan precyzyjnym forhendem przełamuje rywala.

Nie zrażaj się sytuacją, że przeciwnik może Cię punktować. Skup się na własnej grze i zacznij regularnie przebijać piłkę, on w końcu przestanie trafiać i również popełni błąd. Grasz na korcie ziemnym, wolnym, także skup się na returnie, staraj się wymusić przewagę pozycyjną na korcie. Atakuj z returnu konsekwentnie w zaplanowaną część kortu. Uderzaj najczęściej na słabszą stronę przeciwnika. Jeżeli serwujesz, graj w granicach swoich umiejętność i możliwości.

Stanislas Wawrinka

2-0

Serwis Stan.

15:0 – Stan prowadzi, doskonale przeprowadzona akcja.

15:15 – Mocne uderzenie bekhendem, autowe zagranie Stana.

30:15 – Najdłuższa wymiana meczu, Stan kończy z forhendu.

40:15 – Precyzyjny serwis zakończony złym returnem Juana.

40:30 – Stan wyrzuca piłkę z forhendu za linię końcową.

Gem – Stan zmusza do błędu dokładnym serwisem w forhend.

Narzuć przeciwnikowi własny styl gry poprzez stosowanie swojego najlepszego uderzenia tak często, jak to możliwe. Staraj się gonić swojego rywala zmieniając kierunek i długość, zagrywając w otwartą część kortu lub contre pied (w to samo miejsce, które rywal właśnie opuścił spodziewając się zagrania w druga stronę). Próbuj analizować mecz podczas zmian stron kortu – zastanów się: grać tak dalej czy zmienić taktykę.

Stanislas Wawrinka, zmiana stron.

3-0

 

Analiza przykładowego meczu z szeregiem wskazówek. Jak grać by zwyciężać ucząc się na błędach, swoich i rywala.

 

Pobierz plik pdf z całą analizą meczu.

"Oblicza tenisa" w sześciu jasnych jak słońce faktach, za którymi kryje się.

 

PIERWSZA ODSŁONA. Małe słodkie lenistwo.

Obserwując tenisistów nie sposób nie zauważyć, że wszechstronność to też machina do zmian. Przykładem jest Agnieszka Radwańska, która charakterystycznym zagraniem w przysiadzie, wpędziła w białą gorączkę nie jedną przeciwniczkę. Postawa wzięła się… z lenistwa.

Powód był trywialny, Agnieszce nie chciało się odchodzić daleko od linii końcowej. Jeżeli podobny ruch wykonuje się tylko raz na jakiś czas, to może spowodować kontuzję. Agnieszka dzięki swojej wszechstronności ruchowej zdołała przekształcić mało techniczny sposób odbicia w swoistego rodzaju atut.

 

Zawodnik powinien umieć oszczędzać energię, stąd wykonywanie czegoś najmniejszym kosztem jest jak najbardziej potrzebne.

 

  • Facebook Basic Black
  • Twitter Basic Black
  • Google+ Basic Black

© 2023 by Tennis Lessons with Karen. Proudly created with Wix.com

bottom of page