Naturalny, znaczy najlepszy?
- Łukasz Kowalewski
- 7 maj 2015
- 2 minut(y) czytania
Korty ziemne z mączki ceglanej są najpopularniejszym typem kortów tenisowych w wielu państwach świata, w tym Polsce. Nazwę zawdzięczają mieszance o charakterystycznej czerwonej barwie stanowiącą górną warstwę kortu. Trudno stwierdzić, czy są najlepszymi z możliwych nawierzchni, z pewnością należą do bezpieczniejszych i można na nich zażyć zdrowia.
Wyróżnia się dwa rodzaje kortów ziemnych. Pierwsze to korty z czerwonej cegły, które znajdziemy w Europie, drugie to korty z mączki szarej, z którymi możemy spotkać się w Ameryce. Oba rodzaje mają różne właściwości.

Na kortach naturalnych piłka odbij się wyżej i z mniejszą prędkością, głównie dlatego, gdyż nawierzchnia jest szorstka i występuje na niej duże tarcie. Tenisista ma zatem więcej czasu na ustawienie i odbiór czy też dojście do piłki. Na mączce ceglanej można wykonać tzw. poślizg. Wymiany piłek stają się zatem dłuższe niż na innych nawierzchniach. Korty predysponują gracza do stosowania większej rotacji awansującej. Stopień wysuszenia miału decyduje o możliwości poślizgu. Kort wymaga odpowiedniego nawodnienia zwłaszcza w słoneczne dni. Wpływa to bezpośrednio na jego jakość, ale i zapewnia większy komfort gry. Po odbytej grze kort należy uporządkować czyli zasiatkować specjalną siatką służącą wyrównaniu nawierzchni. Piłki zachowują dłuższy stan używalności z uwagi na mniejszą ich ścieralność na nawierzchni ziemnej.
W przypadku budowy kortów zewnętrznych zaleca się postawić je w orientacji północ - południe. Cena budowy kortu tenisowego już od 49 000 zł.
Kort naturalny składa się z kilku warstw o różnych właściwościach, wymieniając je od góry w przekroju wyglądają następująco:
- 0,2 cm - warstwa ścieralna mączka ceglana (mączka)
- 3cm - warstwa wierzchnia mączka ceglana (glinka)
- 3 cm - warstwa dynamiczna kruszywo ceglane
- 2 cm - warstwa separacyjna – geowłóknina
- 2 cm – warstwa wyrównawcza, kruszywo łamane 0-4 mm
- 10 cm – warstwa nośna, kruszywo łamane 4-31,5 mm
- 10 cm – warstwa filtracyjna, piasek/pospółka

Zalety gry na kortach naturalnych:
- nawierzchnia świetnie sprawdza się zarówno dla zawodowych tenisistów jak i każdego, kto chce aktywnie spędzać wolny czas odrywając się od codziennych obowiązków.
- kort zdaje sprawdzian podczas obecności dziećmi, które często w grupach uczęszczają na lekcje tenisa.
- gra wpływa na poprawę kondycji, sprawności ruchowej, koordynacji i postawy ciała
- ten rodzaj wysiłku poprawia nasz układ krążenia oraz płuc
- rzadko dochodzi do sytuacji, które stwarzałby zagrożenie kontuzji, poślizgi podobnie jak uderzenia warto nauczyć się wcześniej wykonywać
- tenis uważany jest za dobry element rehabilitacji dla osób z problemami choroby niedokrwistości serca, osób z ryzykiem występowania cukrzycy, osteoporozą.
- elegancja gry jak i samej prezencji na korcie nie umyka uwadze osób postronnych
- idealny kort z uwagi na naturalny ruch wysiłkowo-wytrzymałościowy dla osób chcących zgubić zbędne kilogramy, efektywnie wysmuklić i ujędrnić ciało
- poprawia szybkość, zwinność, gibkość, reakcję, koncentrację oraz siłę i wytrzymałość organizmu.
- dostępne praktycznie w każdej dzielnicy Wrocławia, często udostępniane w okresie od maja do października, służące jako obiekty otwarte.

Tenis na kortach naturalnych to idealny sport na aktywne spędzenie czasu na świeżym powietrzu z osobami nam bliskimi – nie wierzysz, spróbuj! Na pewno nie pożałujesz!
Comments