Napój izotoniczny - na zdrowie!
- Łukasz Kowalewski
- 8 kwi 2015
- 6 minut(y) czytania
0,5 l piwa. Świetny napój izotoniczny – jego ciśnienie osmotyczne jest takie samo jak ciśnienie osmotyczne krwi. Zawiera witaminy z grupy B i mikroelementy. Ma działanie rozluźniające, ale za to daje ulgę przy nasilających się skurczach mięśni, dlatego jeżeli już, to wyłącznie po treningu. Piwo działa moczopędnie. W dodatku alkohol zakwasza organizm. Zatem pić? Osobiście nie wypowiem się w tej sprawie. Po prostu za mało o tym czytałem. Przeczytałem zaś skład napoju izotonicznego Powerade (producent: Coca-Cola Company) o bardzo zachęcającym i „świeżym” niebieskim neonowym wyglądzie.
Skład: woda, dekstroza, maltodekstryna, cytrynian sodu, cytrynian potasu, aromaty, stabilizatory – guma arabska, ester glicerolu i żywicy roślinnej, witaminy – niacyca, E, kwas pantotenowy, B6, biotyna. Substancje słodzące: aspartam, acesulfam-K, barwnik- błękit brylantowy FCF. Zawiera cukier i substancje słodzące. Zawiera źródło fenyloalaniny.

Szczerze? Prędzej wybrałbym piwo ;)
Nie mam jednak "zdrowia konia". To że szanuję własny organizm sprawi, że zrobię domowy izotonik.
We współczesnych czasach oferuje się nam przeróżne napoje sportowe. Firmy prześcigają się w zaspokajaniu najwybredniejszego klienta, nie koniecznie sportowca oferując wyjątkowe produkty. Czy aby na pewno, wiemy co jest w środku mieniącej się jaskrawymi kolorami i ergonomicznej butelce?
Dzisiaj zaproponuję Wam napój, który jest smaczny, prosty w przygotowaniu oraz tani. Dostarczy energii podczas wysiłku i ma właściwości regenerujące. Czegóż chcieć więcej?
Napój izotoniczny, którego skład jest zrównoważony, a stężenie identyczne jak płynów ustrojowych należy do płynów optymalnych. Picie takiego napoju nie zakłóca równowagi wodno-elektrolitycznej organizmu, ułatwia równomierne nawodnienie. Napój izotoniczny aby zapewnił organizmowi odpowiednią ilość płynu i elektrolitów, które tracimy podczas wysiłku fizycznego, jakim jest choćby trening tenisa ziemnego wymaga skomponowania z odpowiedniej mieszanki składników. Skoro w domowej kuchni nie dysponuję sztucznymi dodatkami smakowymi, barwnikami i różnymi syntetycznymi emulgatorami, to możecie spodziewać się butelki zdrowia. Ich nazwa pochodzi od słowa izotonia oznaczającego wyrównanie ciśnień.
Baza napoju.
WODA
Każdy napój sportowy musi składać się z wody, bo to właśnie ją wypacamy przy wysiłku. Stan naszych stawów, naczyń krwionośnych, a także cery – wszystko jest uzależnione od jakości wody. Komórki naszego ciała, krew, nasz mózg w 70% składają się z wody. Warto więc zadbać by była najodpowiedniejsza. W naturze istnieje 135 rodzajów wody. W komórkach naszego organizmu woda znajduje się pod specjalną postacią, która nosi nazwę „strukturowaną”. Każdy inny płyn, który dostarczymy organizmowi musi być przez niego wpierw przetworzony i oczyszczony. Oczywiście na ten proces potrzebuje energii, a musimy pamiętać, że nasze zdrowie zależy od tego, ile energii organizm zużywa na obsługiwanie samego siebie.
Woda przegotowana
Woda, którą pijemy, zawiera w dużych ilościach nierozpuszczalne w naszym organizmie sole wapnia i żelaza (wystarczy popatrzyć na osad w czajniku). Wodę się chloruje, a chlor to gaz trujący, którego nie da się zlikwidować podczas gotowania. Ulatnia się on z wody, która postała 2-3 godziny po wcześniejszym przegotowaniu. W zwykłej wodzie wodociągowej znajdują się domieszki promieniotwórcze, których również nie eliminuje gotowanie. Gotując wodę niszczymy wiele szkodliwych substancji, ale również znajdujący się w niej aktywny tlen. Woda staje się „martwa” ponieważ zmienia swoją naturę strukturalną. Dlatego ciągłe stosowanie wody gotowanej nie jest najlepszym wyborem dla naszego organizmu.
Woda mineralna
W składzie wody mineralnej spotyka się takie sole i domieszki, których organizm ludzki nie jest w stanie przyswoić. Niektóre z tych soli mogą gromadzić się w mięśniach i stawach, powodując ich deformację. Wodę mineralną można pić, ale przez określony czas, w ciągu 2-4 tygodni, po czym należy zrobić przerwę na 3-4 miesięce.
Woda z lodu
Woda z lodu to woda „strukturowana”, która jest najkorzystniejsza dla zdrowia. W przyrodzie spotyka się taką wodę w warzywach, owocach, ich sokach i roztopionym lodzie. Warto więc nauczyć się przygotowywać i spożywać wodę z roztopionego lodu.
Zwykłą wodę wodociągową nalać do garnka o dowolnej objętości, zagotować, przykryć pokrywką, ostudzić i wstawić do zamrażalnika o temperaturze minus 4ºC na 2-3 godziny. Gdy woda zamarznie, przebić powstały lód, a wodę zlać. Otrzymana woda posiada właściwości „strukturowanej”. Pod względem swojego składu jak dokładnie taka sama jak woda znajdująca się w komórkach naszego organizmu.
CUKIER
Do słodzenia napojów sportowych używa się najczęściej białego cukru lub sztucznych substancji słodzących, których do naszego napoju używać nie będziemy. Polecam naturalny cukier w postaci miodu. Miód zawiera od dużo enzymów i antyoksydantów. Przede wszystkim posiada cukry proste: glukozę i fruktozę, które są lepiej przyswajalne niż sacharoza i szybciej dostarczają nam niezbędnej energii. Jeżeli chcesz użyć coś mniej kalorycznego i aromatycznego niż miód to ewentualnie zastosuj naturalny słodzik pochodzenia roślinnego – stewia.
Istnieje recepta, która pozwala z białego rafinowanego cukru-wroga, zrobić cukier-przyjaciela. 75 dag cukry kryształu, 200 ml wody i 20 dag miodu należy wymieszać i odstawić na 8 dni. Trzy razy dziennie przemieszać całość łyżką drewnianą. W wyniku tego szkodliwa dla organizmu sacharoza, która pochłania wapń, pod wpływem miodu i wody rozkłada się na glukozę i fruktozę, które są bardzo zdrowe.
SOK OWOCOWY
Najlepiej jest pić soki tylko świeżo przyrządzone, gdyż tylko w takich sokach znajduje się 100% witamin i mikroelementów z przygotowanych warzyw czy owoców. Gęste soki to tzw. płyny hipertoniczne – charakteryzujące się wyższym stężeniem składników mineralnych niż to, które mamy w organizmie. Kiedy osmoza przebiega wolniej, nie jesteśmy w stanie szybko nawodnić organizmu. Dlatego bezwzględnie te soki należy pić bezpośrednio po wysiłku, a nie w trakcie. W przygotowywanym napoju proponuję dodać sok z cytryny. Sok z cytryny ma szeroki zakres działania na różne dolegliwości i wymiana jej zalet zajęła by mi kolejne stronę informacji.
ELEKTOROLITY
Już po godzinie intensywnej gry w tenisa, a tym bardziej gdy gramy w upalny dzień, nasz organizm domaga się uzupełnienia jonów soli, a konkretnie sodu (Na +) i potasu (K +). Aby nasz organizm zachował równowagę płynów, niedobór elektrolitów musi zostać uzupełniony. W naszym napoju źródłem sodu będzie rozpuszczona w nim szczypta soli kuchennej, zaś potasu – sok z pomarańczy lub cytryny (wraz z witaminą C!).
PROTEINY I AMINOKWASY
Białko lub aminokwasy mogą przyspieszyć procesy odbudowy i regeneracji naszego organizmu po intensywnym wysiłku fizycznym. W produktach spotykanych na rynku można znaleźć napoje wzbogacone w dodatki różnych preparatów białkowych, zwłaszcza na bazie białek serwatkowych, która są najszybciej przyswajane przez organizm. Osobiście wolę wypić bezpośrednio po meczu szklankę kefiru ewentualnie miseczkę jogurtu naturalnego.
DOPALACZ
Całkiem opcjonalnie, można dodać naturalny stymulant, który poprawi naszą wydolność na korcie. Może to być kofeina, która jest składnikiem większości napojów sportowych i energetyzujących. Pozytywne jej działanie na poprawę wydolności sportowej jest udowodnione, o ile jednocześnie prawidłowo i stale nawadniamy organizm (kofeina ma właściwości odwadniające). Osobiście decyduje się na inny stymulant w postaci zielonej herbaty. Zielona herbata wzmacnia zęby, oczyszcza krew, oczyszcza pory skóry. Jest to wspaniały środek profilaktyczny przeciwko powstawaniu kamieni w organizmie. Oprócz zielonej herbaty może być z liści czarnej porzeczki, maliny, pokrzywy, mięty. Zielona herbata ma silne działania antyoksydacyjne oraz zawiera kofeinę. Kofeina przyspiesza przemianę materii i spalanie węglowodanów, co pozwoli nam przetrwać ciężki mecz.
Przepis na napój izotoniczny
1.5 litra wody z lodu
1/3 łyżeczki soli kamiennej
2-3 łyżki stołowe miodu (rodzaj wedle gustu, koniecznie naturalny)
2-3 łyżki stołowe soku z cytryny
kilka łyżeczek esencji zielonej herbaty.

foto: Olga Bakanowska
Zamieszaj, schłodź w lodówce i zabierz na kort! Unikaj przetrzymywania napoju w plastikowych naczyniach – najlepiej korzystać z porcelany lub szkła.
Nie bój się, że izotonik będzie słony – miód i cytryna skutecznie zamaskują sól. Eksperymentuj ze składnikami i proporcjami, aż znajdziesz idealne połączenie dla siebie.
1 proc. wody utraconej podczas wysiłku, kiedy się bardziej pocimy, pociąga za sobą utratę 10 proc. zdolności wysiłkowych. W czasie intensywnego treningu człowiek może stracić w ciągu godziny 1-1,5 litra wody, czyli ok. 2 proc. masy ciała. To powoduje obniżenie wydolności organizmu nawet o 20 proc. Po utracie 4 proc. wody następuje całkowita utrata sił.
Strategia picia podczas treningu.
Izotonik potrzebny jest organizmowi tylko wtedy, kiedy wykonujemy intensywny wysiłek trwający ponad 60 minut. Dopiero długotrwały wysiłek naraża nas między innymi na odwodnienie, któremu izotonik skutecznie zapobiega. W przeciwnym wypadku wystarczy pić tylko wodę. Izotonik najlepiej wypić dopiero po 20–30 minutach od rozpoczęcia treningu.
Lepiej zapobiegać powstaniu pragnienia niż zaspokajać je wtedy, gdy już je poczujemy. Zawsze pijmy, zanim poczujemy pragnienie, bo ono już oznacza odwodnienie. Chroni to przed obniżeniem się poziomu elektrolitów we krwi, a przez to przed spadkiem naszej wydolności. Utrata kilograma wagi ciała w wyniku aktywności fizycznej oznacza wypocenie litra płynów. Trzeba je proporcjonalnie i systematycznie uzupełniać - pijąc w trakcie treningu.
Nie wolno jednak pochłaniać na raz zbyt dużej ilości płynu, bo nie będzie on przyjęty przez przewód pokarmowy (zostanie od razu wydalony). Ilość zależy od indywidualnego zapotrzebowania (każdy poci się inaczej), intensywności i czasu treningu oraz temperatury i wilgotności otoczenia. Pocąc się bardzo intensywnie, powinniśmy przyjmować ok. 0,5 l napojów na godzinę. Pijmy często, małymi łykami - najwyżej szklankę na raz, zatrzymujmy płyn w ustach (tu jest też wchłaniany).
Twój organizm będzie Ci za to wdzięczny po długim wysiłku. Spróbuj chociaż raz, a do chemicznych neonowych pseudonapojów izotonicznych nigdy już nie wrócisz.
źródła informacji i zdjęć:
Michał Tombak Droga do zdrowia
napój Powerade http://alejazzpl.nazwa.pl/pl/p/Powerade-niebieski-500ml/393
Comments