top of page
Szukaj

Łyk zdrowia!

  • z książki "Droga do zdrowia" M.Tombak
  • 31 mar 2015
  • 3 minut(y) czytania

W naturze wszystko jest uporządkowane. Czy to nie zdumiewające, że jesteśmy jej "stałą częścią"? Niech ona zatem będzie naszą "częścią płynną". Na wiosnę wyciągamy sokowirówki. Mam nadzieję, że tych kilka faktów! zachęci Was do zainteresowania się tematem ze szklanką soku w ręce.


sok pom.jpg

Soki świeżo przyrządzone.


Obróbka chemiczna, konserwanty, podgrzewanie stosowane przy produkcji soku nie tylko niszczą znajdujące się w nim witaminy i mikroelementy, ale również częściowo zmieniają strukturę wody, a z nią naturalną biologiczną informację, która jest zawarta w owocu lub warzywie. Wszystkie zdrowe składniki soków są zachowywane przez 4 godziny od chwili sporządzenia soku owocowego i w ciągu 10 godzin dla soku warzywnego. Dlatego też nawet naturalny 100% sok, który kupujemy w kartonie zawiera tylko 60% swoich wartości.

Ostatnio stało się modne dodawanie do soków syntetycznej witaminy C. Jedyne, co wspólnego syntetyczna witamina C z naturalną, to wzór chemiczny. Ostatnio w literaturze naukowej pojawiły się dane o szkodliwości syntetycznej witaminy C. Zawsze musimy pamiętać, że w szklance świeżo przyrządzonego soku, który wycisnęliśmy własnoręcznie, znajduje się bardzo wiele pierwiastków chemicznych, które są jeszcze nieznane nauce, ale które stworzyła najbardziej unikalna apteka ze wszystkich istniejących – sama natura!

Do większości soków jest dodawany biały cukier. Ogromna korzyść wypływająca z soków świeżo przygotowanych polega na tym, że zwiększają one środowisko zasadowe, „uzasadawiają” organizm, rozpuszczają śluz i wymywają nierozpuszczalne, szkodliwe dla zdrowia sole, oczyszczają mięśnie, tkanki i krew. Cukier syntetyczny dodawany do soków, odwrotnie, „ukwasawia” (zwiększa środowisko kwasowe) organizm – i staje się źródłem fermentacji w jelitach. Właśnie dodawaniem cukru można objaśnić pojawianie się obfitych gazów i zgagi po wypiciu konserwowanych soków.

Specyficzny wpływ każdego soku jest związany z obecnością w nim określonych aktywnych fizjologicznie substancji przechodzących z roślin. Soki są tak bogate w mikroelementy i substancje mineralne, że jest w nich zawarty prawie cały okresowy układ pierwiastków. Mówiąc prościej – wszystkie witaminy i mikroelementy, a także sole mineralne, które są niezbędne każdemu człowiekowi do tego, by być zdrowym, znajdują się w sokach roślin. Po tygodniu regularnego spożywania surowych soków pojawia się naturalny rumieniec na policzkach, normalny sen, poprawia się funkcjonowanie układu żołądkowo-jelitowego. Soki należy przygotowywać ze świeżych nie zepsutych warzyw lub owoców i możliwie od razu spożywać. Nawet krótkotrwałe przechowywanie soków w lodówce przyspiesza fermentację i psucie, chociaż smak ich nie musi ulec zmianie (wyjątek stanowi sok z buraków). Oprócz wyżej wymienionych zalet, główną jest szybkie przyswajanie ich przez organizm. Już po 30 minutach po spożyciu soku jest na w 100% przyswojony, podczas gdy do strawienia potraw warzywnych potrzeba już 1 godzinę lub więcej. A więc spożywając soki w znacznym soku odciążamy organy trawienne i dajemy organizmowi możliwość przeprowadzenia „remontu” – oczyszczania wszystkich układów i organów.

Zazwyczaj stosuje się trzy pory stosowania soków w zależności od potrzeb:

a) codzienne profilaktyczne spożywanie do 0.5 l;

b) odciążające dni do 2-3 l codziennie od 1-3 dni (nie więcej);

c) leczenie sokami od 0.5 do 1 l codziennie w ciągu dwóch tygodni przy posiłkach.

Następnie należy na miesiąc przerwać kurację, a potem wznowić, aż do otrzymania pozytywnego rezultatu.


Soki warzywne mogą być przygotowywane rano lub wieczorem, najlepiej jednak przygotowywać je bezpośrednio przed spożyciem. Maksymalny okres przydatności do spożycia świeżo przygotowanego soku warzywnego, przechowywanego w lodówce przy temperaturze 0-4ºC, to 8-10 godzin.

Po wypiciu soku następnym posiłkiem powinna być surówka. Należy dbać, by surówki były smaczne i proste. Najlepiej przygotowywać je z warzyw sezonowych, rosnących w rejonie, w którym żyjemy. Im więcej różnokolorowych warzyw wchodzi w skład surówki, tym lepiej.

W celu profilaktycznym można spożywać dowolne świeżo przygotowane soki, przyjemne w smaku. Co się tyczy celów odciążającego i leczniczego, to najlepiej jest skorzystać z przepisów na koktajle warzywne.


Po przepisy i propozycje zarówno soków ze świeżych owoców jak i koktajli warzywnych odsyłam bezpośrednio do książki. Mam nadzieję, że zainspirowałem Was do pomyslenia o piciu zgodnym z naturą.


 
 
 

Commentaires


Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
  • Facebook Basic Black
  • Twitter Basic Black
  • Google+ Basic Black

© 2023 by Tennis Lessons with Karen. Proudly created with Wix.com

bottom of page